Kinkekomplekt "Luule ja kunst beebile"

Kui beebid meie maailma saabuvad, näevad nad esialgu kõike mustvalgena. Esimeseks värvitooniks, mida beebi silmad hakkavad paari kuuselt eristama, on punane. Sellest lähtuvalt ongi loodud see raamat ning kaardid, mis beebi nägemismeelt visuaalselt stimuleerivad (kuid ei ülestimuleeri).

Igati armas kingitus, mis sisaldab:

Raamat "Beebide maailm: luuleread beebidele." Raamatul on 18 lehekülge, paksud lehed, mustvalgete ning mõningate värviliste detailidega pildid ning toredad luuleread. See on raamat, mis mille kasutusvõimalused kasvavad koos lapsega (loe alt poolt lähemalt).
Minisünnipäevade fotokaardid: kunst beebidele. 13 kahepoolset ümarate äärtega kaarti (12 numbrikaarti, 1 ilunumbrite kaart, 13 maalitud pilti). Beebi sündides, kirjuta tema ilunumbrid ja nimi spetsiaalsele kaardile, et hetk jäädvustada ning seeläbi lähedastele beebi tulekust teada anda. Aseta nädala-, kuu- või aastanumbrit tähistav kaart beebi kõrvale ja pildista teda koos sellega. Võid numbrikaardi ka näiteks pildiraamiga beebi juurde panna.
Muuda maalitud kaartidega beebi kõhulioleku aeg põnevamaks või vaadake neid üksteise kaisus olles.

Väikelapse eas saab numbrikaarte kasutada abivahendina numbrite õppimisel. Koguge majapidamisest kokku numbrikaardile vastav arv esemeid, ehitage nii kõrgeid legotorne või joonistage näpuga mööda kaardil olevaid numbreid, et talletada see lapsele lihasmällu ning seeläbi teha ettevalmistusi numbrite kirjutamiseks.

Raamatust "Beebide maailm" leiab toredad luuleread asjadest, mida laps esimesel eluaastal sageli enda ümber näeb ja kuuleb. Korda luuleridu mitmeid kordi ning peagi võid beebi näolt äratundmisrõõmu leida.

Raamatu kasutuse võimalused kasvavad koos lapsega. Esimestel elukuudel saab uurida beebiga koos pilte ning kasutada seda kõhuli olemise aja või autosõidu põnevaks muutmiseks.

ARENDAVAD PEENMOTOORIKA MÄNGUD

1) Plastiliini mäng. 8 kuud+ võib tutvustada väikelapsele raamatu värviliseks muutmist plastiliini abil (lapsevanema järelvalve all). Alguses anna lapsele valmis rullitud pallikesi, mida laps pildile paneb ning seejärel käega laiaks lükkab (lapsevanem näitab alguses ette ning aitab lapse näpuga palli laiaks teha).

Vajuta ja vaata õpetust siit: Plastiliini mäng

Vanuse kasvades oskab laps üha väiksemaid ning erineva kujuga detaile lisada. Näiteks rullida pisikesi ussikesi, et kasutada neid päikesekiirtena. Arendab ka lapse fantaasiat ning peagi valmivad üha põnevamad ning detailsemad pildid.
2) Piltide kopeerimine. Kui laps oskab juba kirjutusvahendit hästi käsitleda, võib proovida kopeerimist (4+). Vaja läheb tavalist valget paberit, pliiatsit/vildikat, head valgust. Alustage lihtsamatest piltidest (näiteks pall). Pärast pildi kopeerimist saab laps pilti edasi joonistada ja värvida. Piltide kopeerimine soodustab lapse käelist arengut ning valmistab teda ette tähtede ja numbrite kirjutamiseks.

LUGEMA ÕPPIMISEKS

Kui beebist on sirgunud mudilane, kes tunneb huvi lugemise vastu, on hea aeg koos sõnu kokku veerima hakata. Tekst on küll kirjatähtedes, kuid Montessori pedagoogikas just nendega lugemist alustataksegi.

Huvi korral uuri lähemalt Eesti Montessori Ühingu esimehe Asnate Tuuliku kirjutatud blogipostitusest.

Lõik tekstist "Kirjutamine ja lugemine Montessori viisil": "Maria Montessori avastas, et võiks algusest peale õppida väikeseid kirjatähti, sest nendega me enamasti kirjutame. Ja siis teised tähed - trükitähed ja suured - tulevad juurde iseenesest. Selle tulemusena oskaks 6-7-aastane laps juba nii kirjatähtedega kirjutada kui ka lugeda suuri ja väikeseid trükitähti, nii et koolis saab ta 7-aastasena tegeleda teiste teemadega, mis teda huvitavad."

LUULETUSTE ÕPPIMINE

"Luuletuse pähe õppimine on mälu ja mõtlemise korrastamise treenimiseks oluline asi!" soovitab Leelo Tungal.

Videod koos liigutustega vanusele 0-4*:

Luuletus "Pall"

Luuletus "Vihmasabin"

Luuletus "Söögiaeg"

* Vanusele 0-3 soovitavalt lapsevanem teeb ise liigutusi luuletust ette lugedes.

Vanuses 3-4 suudab ise laps videot vaadates liigutused ja luuletuse selgeks õppida.

 

18 lk, paksud kaaned, must-valged pildid (mõnel on värviline detail), luuleread.

Autor Alice Remmel-Potisepp
Illustratsioonid Yo Setianto
Trükitud Eestis trükikojas JustPrint